Aşk Büyüsü Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Aşk büyüsü geçmişten günümüze kadar gelen havas ilimlerine sahip herkesin yaptığı bir büyüdür. Genellikle seven kişileri birleştirmek ve birbirlerine gönül bağı ile bağlamak amacıyla yapılan büyüdür. Bu büyüyü herkes yapabilir. Fakat etkili sonuç almak için işinde ehil sahibi medyum hocaların desteğiyle de yapılır. Aşk büyüsü sayesinde giden eşi evine geri döndürme ve eşine sevgiyle, aşkla bağlanır.

Aşk Büyüsünü Kimler Yapar?

Aşk büyüsünü herkes yapabilir. Fakat havas ilmine sahip kişiler daha etkili sonuçlar alırlar. Aşk büyüsünü evde yapmakta çok kolaydır. Gerekli malzemeler temin edildikten sonra herkes evde yapabilir. Fakat tesiri anında görünmesini istediğinizde işinde ehil sahibi kişilerden yardım almanız gerekir. Medyum hocalar üç harflilerle daha rahat iletişime geçtikleri için aşk büyüsü anında tesirini gösterir.

Aşk Büyüsünü Kimlere Yapılır?

Aşk büyüsü genellikle evini terk eden eşe, platonik aşk yaşayan kişilere, sevgililere kalben gönül bağı ile bağlamak amacıyla yapılır. Terk eden kişileri aşk büyüsü sayesinde tekrar âşık olup yapan kişinin kölesi olur. Kişi aşk büyüsü yapılan kişiden başka kimseyi gözü görmez. Yeri geldiğinde anne ve babasını da siler. Sadece büyü yaptıran kişiyi düşünür. Onun mutlu olması için elinden geleni yapar.

Aşk Büyüsünün Amacı Nedir?

Aşk büyüsü adından da anlaşıldığı gibi aşk için yapılan bir büyüdür. Bu büyünün amacı âşık olduğunuz kişiyi kendinize aşık etmektir. Evli veya nişanlı çiftlerin yanı sıra platonik âşıklar ve sevgililer de yapabilir. Bu büyü daha çok yapıcı bir büyü sınıfındadır. Mutlu yuvaların kurulması için yapılır. Geçmişten beri bu şekilde milyonlarca büyü yapılmış ve birçok mutlu yuva bu büyü sayesinde kurulmuştur.

Aşk büyüsü, yüzyıllardan beri dünyanın bütün bölgelerinde ve dünyadaki bütün inanışlarda yapılan, hemen herkes tarafından bilinen bir manevi uygulamadır. Havas ve ledün ilimlerinde bulunan bu manevi ritüellere dayalı uygulamanın, en çok tercih edileni olan ruhani uygulama yani aşk büyülerinin sayıca çeşitliliği çok fazladır. Özellikle bin yılları aşan kadim tarih süresince sayılamayacak kadar çok medeniyete ev sahipliği yapan, birçok kültürün merkezi haline gelen Anadolu’da her biri ayrı ayrı olan yüzlerce aşk büyülerinin uygulandığı bilinir.

Günümüz dünyasında halen Anadolu’nun dışarıda kalan kesimlerinde kadim büyü kitapları üzerinde en çok araştırılan konu aşk büyüsü olmuştur. En etkili aşk büyüsü uygulamak ve uygulatabilmek için bu alanda deneyim sahibi olan kişilerin desteğine ihtiyaç vardır.

Aşk Büyüsünün Çeşitleri Nelerdir?

Aşk büyüsü çeşitleri oldukça fazladır. Bu büyü çeşitleri kadim kitaplarında yer alır. Bu büyüler genellikle iyi niyetle yapılan büyüler ve kötü amaçla yapılan büyüler olarak ikiye ayrılır. Aşk büyüsü de iyi niyetle yapılan büyüler arasındadır. Bu büyü çeşitleri de şu şekildedir;

 • Aşk ile yapılan büyü
 • Geri getirme büyüsü
 • Bağlama büyüsü
 • Kaşık büyüsü
 • Nohut büyüsü
 • Adet kanı ile yapılan büyü
 • Kırmızı mum ile yapılan büyü
 • Sabun büyüsü
 • Hurma büyüsü
 • Ceviz büyüsü

Bu büyü çeşitleri giden eşi veya sevgiliyi âşık etmeye yarar. Oldukça etkili büyüler arasındadırlar. Fakat medyum hocalar tarafından yapıldığında etkili sonuçlar alınır.

Aşk Büyüsü Tutma Süresi

Aşk büyüsü tutma süresi yapılan büyülere göre farklılık gösterir. Mesela adet kanı ile yapılan büyüler genellikle 3 gün içerisinde tesirini gösterir. Adet kanı ile aşk büyüsü yapmak istediğinizde, kişinin içeceğinin içerisine bir damla kattığınızda 3 gün içerisinde size âşık olacaktır. Gözü sizden başkasını görmeyecektir. Her istediğinizi kişiye rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Diğer büyülerde bir haftadan üç haftaya kadar süresi uzayabilir. Tesirinin anında görünmesi için de medyum hocalardan destek alına bilinir.

Aşk Büyüsünün Belirtileri

Aşk büyüsü yapılan kişilerde bazı farklılıklar görülür. Bu farklılıklar genellikle normal hayatlarından çok farklıdırlar. Yapılan kişiler genellikle kişiyi rüyasında görür. Ondan başka kimseyi gözü görmez. Onun kölesi olur. Genellikle aşk büyüsü yapılan kişiler dalgın olurlar ve hayatları onlar için bir anlam ifade etmez. Sadece aşık olduğu kişiyi düşünür ve onunla beraber olmak isterler.

Aşk Büyüsü Nasıl Bozulur?

Aşk büyüsü yapan kişilerin bu büyüleri bozmaları çok zordur. Bunun için medyum hocalardan yardım almaları gerekir. Onların okuyacakları dua ve tılsımlı sözcüklerle aşk büyüsü bozulur. Genellikle 7 gün boyunca dua ve tılsımlı sözcükler okuyup muska yaparlar. Böylece aşk büyüsü bozulmuş olunur.

AŞK BÜYÜSÜ NASIL YAPILIR?

Aşk büyüsü, yüzyıllar boyu uygulanmış ve kadim büyü kitaplarında çok yoğun ilgi görmüştür. Bilenlerin, bilmeyenlere aktarması sayesinden nesilden nesile geçerek en çok tercih edilen ruhani ritüel olma halini korumuştur. Birbirinden farklı çok sayıda uygulanış biçimine sahip olsa da aşk büyüsü,aynı ortak amaca hizmet etmektedir. Durum böyle olunca aşk büyüsü belirtileri de ortak bir hal almıştır. Aşk büyüsü uygulanış biçimi; metotlar, teknik bilgiler, malzeme ve eşyalar ile yoğun bir tecrübe gerektirmektedir. Bu sebeple en etkili aşk büyüsü yaptırmak isteyen kimseler, Havas ilmine hakim ve bu konuda geçmiş tecrübesi yüksek olan, işinin ehli ve nefesi kuvvetli, diğerl alemlerle iletişime geçebilecek bir medyum hocadan yardım almalıdır.

AŞK BÜYÜSÜ ÇEŞİTLERİ

Aşk büyüsü yapanlar, genellikle büyü yapma yeteneklerini kendi büyüklerinden öğrenerek elde etmişlerdir. Fakat aşk büyüsü yapmak isteyenler kendileri uygulayarak da aşk büyüsünü hayata geçirebilmektedir. Kadim büyü kitaplarında var olan uygulamalara ulaşmak gelişen internet teknolojisi ile artık uzun uğraşlar gerektirmeden halledilebilmektedir. Teknolojinin ve erişilebilirliğin bu kadar yaygın olmadığı eski zamanlarda tabiri caizse insanların 40 kapı gezerek bilgilere eriştiği bilinirdi. Günümüzde yalnızca internet üzerinden aşk büyüsü için yapılacak olan kapsamlı bir araştırma yeterli gelmektedir. Artık internet üzerinden bile aşk büyüleri çeşitleri arasından güvenilir ve en etkili aşk büyüsünü bulup, bunu evde tek başına uygulamak mümkündür. Erişilebilirliğin artmasıyla aşk büyüsü de korkmadan yapılabilecek bir manevi ritüel haline gelmiştir.

Sizler için evde uygulayabileceğiniz, kolay anlaşılır birtakım aşk büyüsü ve uygulanış biçimlerini derledik.

EN İYİ AŞK BÜYÜSÜ NASIL YAPILIR?

Anadolu topraklarında çok uzun yüzyıllar süresince sayılamayacak kadar çok kavim ve kültür varlık göstermiştir. Bu kavim ve kültürlerden ortaya çıkan büyüler, aile büyüklerinin kendilerinden küçük kimselere aktardığı bilgiler sayesinde günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Günümüzde birçok kimse aktarılarak günümüze gelen bu bilgilere internet aracılığı ile ulaşabilmekte ve kaybolan tüm ritüelleri gün gün yüzüne çıkarabilmektedir. En etkili aşk büyüsü yapmak için yalnızca bir büyüye odaklanılmamalıdır. Bunun sebebi; seçilen büyülerin seçilen kişilerde ne gibi reaksiyonlar yaratacağının önceden bilinmesinin imkansız olduğudur. Alanında uzman medyum hocalar dahi haklarında fazla bilgi bilmedikleri kimseleri büyü ile etki altına almaya çalışırken zorluk çekmektedir. Bu sebeple aşk büyüsü, deneyerek bulunmalıdır. Manevi olarak bağlanması istenen kişinin hangi büyü çeşidine ne gibi reaksiyonlar verdiği ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir. Fakat genel olarak bakıldığında son 250 senede en etkili aşk büyüsü Havas ilminde ve bütün iyi medyum hocaların net bildiği manevi ritüellerden oluşur. Bu uygulanış biçimlerinin bazılarını yazımızın devamında görebilmektesiniz.

NOHUTLA AŞK BÜYÜSÜ YAPMA

Özellikle son zamanlarda ledün ilimiyle uğraşan ruhani insanların çok sık uygulamış olduğu bağlama ve aşk büyülerinde birinci sırayı alan nohutla aşk büyüsü, oldukça etkilidir. Aşk büyüsü nohut ile yapıldığında yüksek derecede etki ederek kişileri her bakımdan düğümlemektedir. Kişiler birbirlerine; kalben, zihnen ve cinsel istek açısından aşırı derece bir bağlılık duyarlar. Nohut ile aşk büyüsü yapımı uygulaması:

   • İlk olarak malzemeler ayarlanmalıdır; iki tane nohut, bir bardak dolusu sıcak su, bir adet cezve.
   • Nohutlar cezvenin içine koyulur, nohutları koyma esnasında 3 kez “aşık olsun” denilir.
   • Ardından sıcak su cezvenin içerisine eklenerek, nohutlar kısık ateş üzerinde 5 dakika bekletilir.
   • Haşlanmış olan nohut taneleri, aşık olması istenen kişiye yedirilir.
   • Kişinin nohutları yemesiyle birlikte bağlama büyüsü etkisini hemen gösterecektir.

Tüm bu adımların uygulanması ile aşk büyüsü bitirilmiş olur.

ERKEKLERİ ETKİLEYEN AŞK BÜYÜSÜ

Erkekleri etkileyen aşk büyüsü, kolay kolay aşık olmayan erkekler için çok sık tercih edilen bir büyü çeşididir. Bu büyü çeşidiyle en aşık olmayacak erkekler bile anlaşılması güç bir biçimde etki altına alınarak değişmektedir. Haftada yalnızca 1 defa uygulanması gereken, erkekleri etkileyen aşk büyüsü ağırlıklı olarak medyum hocalarca uygulanmaktadır. Aşk büyüsü fiyatları ve aşk büyüsü yapılış şekilleri sürekli değişiklik gösterse de büyünün etkisine göre sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Papaz büyüsü ya da sabun büyüsü gibi büyüler de erkekler üzerinde sürekli uygulanabilen aşk büyülerindendir. Havas ilmi konusuna yeterince hakim olan ve üç boyutlu alemlerle iletişimi güçlü olan medyum hocaların sunmuş olduğu desteklerle yapılan bu büyülerde; birtakım kişisel eşyaların temin edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Temin edilmesi gereken bazı kişisel eşyalar şunlardır: resim, saç teli, tırnak vb. Aşk büyüsünün mutlaka bir medyuma danışılarak uygulanması tavsiye edilmektedir.

EN HIZLI AŞK BÜYÜSÜ NASIL YAPILIR?

Aşk büyüsü etkileri, büyüyü yaptırmış olan ve büyüyü yaptırmak isteyen kişilerin ilgi ve sabırsızlıkla gözlemlediği bir konudur. Sevdiği kişiyi kendine bağlamak ve hayal ettiği neşeli hayata en hızlı şekilde ulaşmak isteyen kişiler, en hızlı etki eden aşk büyüsü ritüellerini uygulamak istemektedir. En hızlı aşk büyüsü yaptırmak isteyen kişilerin uygulama esnasında izlemesi gereken yol şu şekildedir:

   • İki adet temiz kağıt temin edilir. Bir kağıdın üzerine sevilen kişinin adı yazılır, diğerinin üzerine seven kişinin adı yazılır.
   • İki tane kırmızı renkli mum temin edilir.
   • Mumlara, özellikle sevilen kişiyi aşık eden dualar okunur.
   • İki mumda ayrı olacak şekilde kağıtlar yakılır.
   • Ardından deniz kenarına gidilerek, kağıt külleri denize serpilir.

Uygulanan en hızlı aşk büyüsü ritüeli, çok hızlı etki göstermektedir. Bu uygulama eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmış ise maksimum 3 gün içerisinde sonuç verecektir. En hızlı tesirini gösteren aşk büyüsü olduğu için Anadolu toprakları üzerinde en sık kullanılan bağlama büyüleri arasında yer almaktadır. Yaptıran kişiler seçtikleri hoca konusunda titiz davranır ve gerçekten işinin ehli bir hoca ile uygulamayı gerçekleştirirse sonuçtan çok memnun kalacaklardır.

UZAKTAN AŞK BÜYÜSÜ

İki aşığın arasındaki mesafe uzak mesafe olduğu vakitlerde uzaktan aşk büyüsü, kesinlikle uygulanması tavsiye edilen bir manevi uygulamadır. Söz konusu ritüel, uzaktan uygulanacağı için uygulanış biçimleri biraz farklılık gösterebilir. Bunun sebebi, Havas ilmince kişinin sürekli yakınında olan ve onunla iletişime geçebilecek olan kişilerin daha hızlı ve etkili bir şekilde aşık olması mümkündür. Fakat uzakta olan ve sürekli iletişime geçilmesi zor olan kişilerin de bağlanabilmesi adına birbirinden farklı tekniki yöntemlerin uygulanması söz konusudur. Bu tarzda olan uzaktan yapılan aşk büyüsü için büyüyü yapmak veya yaptırmayı düşünen kişilerin aşağıdaki hususlara karşı dikkatli olmasında büyük yarar vardır:

   • Artık hemen her yerde satışının gerçekleştirildiği doğal taşlardan, aşk enerjisi yayan taşın alınması gereklidir. Bunun temini, temin edilebileceği herhangi bir yerden olabilir. Satın almak zorunlu değildir. Genellikle medyum hocalarda bu ve buna benzer taşlar bulunmaktadır.
   • Elde edilen taşların gerçek ve doğal olması, yapılacak olan büyünün etkisi üzerinde büyük rol oynadığı için çok önemlidir.
   • Alınan doğal taşlar eğer mümkün ise sabah güneş doğmadan önceye kadar aşk sözcükleriyle ve tılsım içeren sözlerle okunup üflenmelidir.
   • Taş okuması bitiminde bağlama dileklerinin verilmesi gereklidir. Her ikisi tamamlandıktan sonra taşlar, pencerenin ön kısmına koyulur. Sabah gün doğumu öncesi taşlar bırakılıp uykuya geçilir.
   • Sabah gün doğumuyla beraber enerjiler hareketlenir ve taş üstüne okunmuş olan dualar da harekete geçip, aşık edilmek istenen kişiye doğru gider.
   • Aynı günde aşık olması istenen kişi, büyünün tesiri altına alınarak aşık olacaktır.

Aşk büyüsü yaptıran kişinin, büyüyü yaptığı kişiyle iletişim kurmak gibi bir şansı var ise; gün içerisinde iletişime geçerek ve birtakım sorular sorarak uzaktan aşk büyüsü etkisi altına ne denli girdiğini gözlemleyebilmektedir.

Birçok kişinin geri dönüşünden elde edilen verilere göre uzaktan aşk büyüsü etkisi, etkilerinin direkt göstermekte ve karşıdan net bir biçimde anlaşılmaktadır. Uzaktan aşk büyüsü yapılırken, taş seçiminde hata yapılması ya da sahte enerji taşıyan taşların elde edilmesi aşk büyüsünün başarısız olmasına sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda yanlış taş seçimi gibi hatalarda, uygulanmış olan uzaktan aşk büyüsü etkisinin ters tepmesi de mümkündür. Uzaktan aşk büyüsü etkisinin ters tepmesini durumunda büyü yapılan kişide, olduğundan daha kötü duygular, farklı aksilikler meydana gelebilmektedir. Ters tepen büyülerde, her ne kadar istenmese de kaza gibi olumsuz durumların büyü yapılan kişinin üzerine çekildiği bilinmektedir. Bunlara ek olarak aşk büyüsü bozma durumunda da aynı taşlar kullanılacağı için büyü etkisini gösterse bile taşlar atılmamalı ve düzgün, erişilmesi zor bir yerde muhafaza edilmelidir.

HEMEN KABUL OLAN AŞK DUASI

 Hızlı bir şekilde aşk büyüsü yaptırmak isteyen kişiler hemen kabul olan aşk duası uygulaması ritüellerinden sıklıkla yararlanmaktadır. Bu duanın net bir şekilde sonuca ulaştırması için gerekli olan birtakım basit uygulamalar bulunur. Birini hızlı bir şekilde kendine aşık etmek isteyenler 5 gün süresince uykuya geçmeden hemen önce aşağıdaki duayı okuyarak uykuya geçmelidir. Aşk büyüsü için edilecek dua:

“Bismillâhirrahmânirrahîm.Ve elkaytü aleyke mehabbeten minni ve li tusnea ala ayni İz temşi uhtüke fetekulü helş edüllüküm ala men yekfülühü fe raca’nake ila ümmike key tekarra aynüha ve la tahzenve katelte nefsen fe necceynake minel ğammi ve fetennake fütuna Yühibbunehüm kehubbillah, Vellzine amenu eşeddü hubben lillah Züyyine lin nasi hubbüş şehevati minen nisai vel benine vel kanatiyril mükantarati minez zehebi vel fiddati vel haylil müsevvemeti vel hars, zalike metaul hayatid dünya, vallahü indehu husnül meab kiramen katibine ya’lemune ma yafalun Allahümme heyyic kalbi ve akli fülan ala hubbi fülaneh.”

EN HIZLI ETKİ EDEN AŞK DUASI

Aşk büyüsü yaptırmadan önce, aşk büyüsü yaptırma sırasında ve aşk büyüsü yaptırdıktan sonra edilecek dualarla bütün süreçlerin desteklenmesi mümkündür. Edilen dualar sayesinde hem aşk büyüsünün tesirini artırmak hem de etki süresini minimuma düşürme sağlanır. En hız etki eden aşk duası ile, yapılan büyünün kesinliği artacak ve normal süreçlerden daha hızlı bir şekilde tüm beklentiler karşılanacaktır.

En hızlı etki eden aşk duası:
“Bismillâhirrahmânirrahîm Ve yes’eluneke anil cibali fe kul yensifüha rabbi nesfa. Fe yezeruha kaan safsafa e-ve-lem yerallezine keferu ennes semavati vel erda kaneta ratkan fe fetaknahüma ve cealna minel mai külle şey’in hayy e fe la yü’minun ve nünezzilü minel kur’ani ma hüve şifaüv ve rahmetül lil mü’minin felemma tecella rabbühu lil cebeli cealehu dekkev ve hara musa saika felemma efaka kale sübhaneke tübtü ileyke ve ene evvelül mü’minin merecibahreyni yeltekiyani fe kulnadrib bi asakel hacer, fenfecerat minhüsneta aşrate ayna, kad alime küllü ünasim meşrabehüm, külu veşrabu mir rizkillahi ve la ta’sev fil erdi müfsidin ve anetil vücuhü lil hayyil kayyum ve kad habe men hamele zumla ve men yetevekkel ‘alellahi fehuve hasbuhu innallahe baliğu emrihi kad ce’alallahu likulli şey’in kadren fe fetahna abvabes semai bimaim munhemir ve feccernel erda uyunen feltekal mau ala emrin kad kudir allâhümme innî en-tecmea beyne fülan ibni fülana an ferci fülana binti fülana ve hallû zekerihî ve nefsihî ve fercihâ bi-hakki hazihil esmâi, inneke alâ külli şey’in kadîr. Yâ heyâşin, ahyan, esbâvûtin, inneke seyyidinâ velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm. Fî, Fî, Fî, Fî, Fî, essâ’ate, essâ’ate, elvâhan, elvâhan, el-acele, el-acele. Allâhümme’ğfir lî hatîetî ve cehlî ve israfî fî emrî ve mâ ente a’lemu bihi minnî. Allâhümme’ğfir lî ceddî ve hezlî ve hataî ve amdî ve küllü zâlike indî. Allâhümme’ğfir lî ma kaddemtü ve mâ ahhartü ve mâ esrartü ve mâ a’lentü ve mâ ente a’lemu bihî minnî. Ente’l-mukaddimu ve ente’l-muahhiru ve ente alâ külli şey’in kadîr.”

AŞK BÜYÜSÜ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR

Aşk büyüsü için medyum hocaya gitmek zorunlu mudur?

 Aşk büyüsü, evde tek başına da uygulanabilmesi mümkün olan bir uygulamadır. Evde yapılan aşk büyüsü ile çok güzel ve istenilen sonuçları elde etmek mümkündür. Fakat daha net başarılar elde etmek için tecrübeli bir medyum hocadan destek alınmalıdır.

Aşk büyüsünün herhangi bir zarar var mıdır?

Aşk ve bağlama büyüleri, masum ve saf duygularla yapılması gereken büyülerdendir. Kötü niyetli kimseler tarafından yapılması halinde kişilerin hayatlarında negatif değişimlere sebebiyet verilir. Bundan kaynaklı kötü niyetli aşk büyüsünün yapılması herkes için zararlıdır. Kalben temiz duygularla yapılan aşk büyüleri zarar vermemektedir.

Aşk büyüsü etkisi ne zaman görülür?

Aşk büyüsü çeşitleri sayılamayacak kadar fazladır. Bu sebeple büyü etkileri süresi büyüden büyüye göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda her medyum hocanın büyülere dair kendilerine has oluşturduğu metotları vardır. Farklı uygulanış biçimlerinde büyü süreleri değişiklik gösterebilir.

Aşk büyüsü sayesinde evlenmek mümkün müdür?

Yüzyıllardır uygulanan aşk büyüsü sayesinde birçok kişinin aşkına kavuştuğu ve mutlu bir yuvaya dönüştürdüğü bilinmektedir. Aşk büyüsü, en uygun çeşidiyle kişiye uygulandığında yaşanan aşkın evliliğe dönüşmesi mümkündür.

Aşk büyüsü bozulur mu?

Aşk büyüsü bozmak, yapılan aşk büyüsünün çeşidine göre farklılık gösterebilir. Bazı aşk büyülerinin bozulması herhangi bir kişi tarafından bile yapılabilirken bazı ağır aşk büyülerini bozmak yalnızca çok çok profesyonel medyum hocalar tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Aşk büyüsü evlilere yapılır mı?

Aşk büyüsü, masumane duygularla yapılması gereken ve ancak masumane duygularla yapıldığında hayırlı sonuçlar gösterebilen manevi bir ritüeldir. Evli çiftleri ayırmak ve taraflardan birinin başkasına aşık olması için yapılan aşk büyüleri zararlı olan ve yapılması tavsiye edilmeyen uygulamalardır.

Türkiye’nin en çok sevilen, en çok yorum alan ve en güvenilir Medyum Hocası için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir