Büyü ile Dua Arasındaki Fark

Büyü ile Dua Arasındaki Fark

Büyü ile Dua Arasındaki Fark
Büyü ile Dua Arasındaki Fark

Büyü ve dua arasındaki farkı anlamak isteyen pek çok kişi mevcut. Bu iki kavramın birbirinden ayrılabilmesi için öncelikle bu kavramların ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor.

Örneğin, dua kelimesi sözcük anlam olarak çağırmak anlamına gelmektedir. Dini terim olarak konuşmak gerekirse, kişinin Allah’a yönelip maddi ve manevi isteklerde bulunmaktır.

Büyü ise din ile ilgili olmayan birtakım egzotik ritüellerdir. Arapça bir kelime olan büyü, sihir anlamına gelir. Böylelikle, pek çok kişinin sorduğu “Büyü nedir?” sorusunun cevabı da ortaya çıkar. Bir diğer deyişle, büyü bir insanı istenilen bir davranışa yöneltme anlamına gelir. Büyünün pek çok çeşidi de bulunmaktadır. Bu çeşitler, amaçlara değişiklik gösterir.

Tılsım Nedir? Nasıl Yapılır?

İslam literatüründe yer alan tılsım, kelime anlamı olarak herkesin çözmesi mümkün olmayan saklı “şey” manasına gelir. Tılsımın diğer anlamı ise fevkalade kuvvet olarak açıklanır.

Tılsım yapmayı başarmak için bazı ilimler üzerinde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özellikle de havas ilimlerinde en çok tercih edilen uygulamalardan birisi de tılsımdır. Tılsım yapmak için aşağıda yer alan özelliklere sahip olunması gerekir:

  • Yıldızların konumunu ve doğası hakkında bilgi sahibi olmak
  • Tılsımı yapacağınız konu üzerinde uygun zamanın ve konumun seçilmesi
  • Yıldızın anlamını taşıdığı ve yapılmak istenen işin sembolünü bilmek

Eğer tılsım yapmak istiyorsanız, yukarıda yer alan özelliklere sahip olmanız gerekiyor.

Celp Nedir?

Havas ilimleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği konulardan birisi de celp olmaktadır. Kelime anlamı olarak “davet etmek” anlamına gelen celp, özellikle manevi uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca, celp uygulamalarının hemen hemen hepsi havas ilimleri arasında yer alıyor.

Havas ilimlerini en önemli taşları arasında yer alan celpler, aşkını getirmek anlamına da gelmektedir. Celp, muska uygulamalarına benzer bir şekilde ortaya çıkar.

Celp uygulamalarında yer alan en önemli konulardan birisi uygulamaların şeklidir. Aynı zamanda, bir kişi üzerinde muska ve büyü gibi uygulamalar varsa celp uygulamalarına başvurulmaktadır.

Vefk Nedir?

Manevi ilimler içerisinde yer alan bir diğer konu da vefk olmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse, vefk, ayetler ve Allah’ın isimleri kullanılarak kişilere şifa ve koruma sunan manevi uygulamalardır.

Aynı zamanda, vefkler için belirli bir sistem içerisinde yer alan ve yazım kuralları olan, belirli ayetlerin belirli miktarlarda yazıldığı bir dua metodu da denilebilir. Vefklerin en çok görüldüğü alanlar arasında müzelerde yer alan ve tılsımlı gömlekler adı verilen eşyalardır.

Özellikle de havas kitaplarında ve güvenilir ilmi kaynaklarda bu konular detaylıca yer almaktadır. Bu kitapların önemi büyüktür. Çünkü vefk uygulamaları hakkında doğru ve yanlışların ayırt edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden ile vefk ile ilgilenen kişilerin bir uzmandan yardım alması son derece önemlidir.

Ayrıca Bağlama Duası yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir