Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır

Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır

Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır
Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır

Dua, eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir yakarış biçimidir. Dua nedir dualar nasıl yapılır sorusuna tam bir cevabı, ancak onu bir yaratıcı ya da din ile etkileştirir isek kavrayabiliriz. Dua, yaratıcıya yönelik övgü sözleri ile dolu bir istek ta da af dileme yakarışıdır.

Peki, dua nasıl edilir? Dua nasıl yapılır? Duaların zamanı var mıdır? Etkili aşk duası diye bir şey var mıdır? Kuvvetli bağlama duası nedir? Etki eden muhabbet duası hangisidir? Dualar ve onların nasıl yapıldığı hakkında bilmek istediğiniz tüm detayları, sizler için tek bir yazıda birleştirdik. İşte, geçmişten günümüze dualar ve onlar hakkındaki tüm gerçekler.

Dua nasıl yapılır

Geçmişten günümüze kadar geçen insanlık serüveninde, dua her zaman biz insanlar ile birlikte olmuştur. Dua nedir sorusunun cevabı için ilk defa bu evrenin bir yaratıcısı olduğunu düşünen insanlara kadar gitmek gerekir.

Çünkü dua, bir yaratıcının olduğunu düşünen ilk insanlardan beri var olan bir şeydir. Peki, Dua nasıl yapılır? Dua, çeşitli inanışlar ve görüşlere göre farklı biçimlerde yapılabilir. Eğilmek, kalkmak, secde etmek, el açmak, ağlamak, dans etmek gibi tüm bu biçimler ve sayamadığımız diğerleri, birer dua şekilleridir. İslam dinine göre ise dua, Allah’a yapılan övgü ve inanç sözleri ile birlikte af dileme ve isteklerini belirtmede kullanılan sözlerdir. Bu sözler, namaz gibi çeşitli ibadetler ile de birleşebilir. Dua etmenin asıl özü, inanarak yapmak ve Allah’ın varlığından emin olup onun duana yanıt vereceğini bilmektir.

Duaların zamanı, Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır

Duanın ne anlama geldiğini anladığımızda göre onun ne zaman ve ne şekillerde yapılacağı hakkında konuşabiliriz. Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır sorusundan çıkacak olan cevap, aslında duanın ne zaman yapılacağını da yanıtlanmış sayılır. Duanın, bir yakarış olduğunu ve Allah ile aramızdaki bağlantı olduğunu belirtmiştik.

O halde dua, Allah’a ihtiyacımız olan her halde ve her zamanda yapılabilir. Yalnız, İslam dini de olmak üzere tüm dinler, duaların yapılmaması için belirli zaman aralıkları belirlemişlerdir. Bu zaman aralıkları, genelde doğa olayları ile bağlantılı olarak gerçekleşmiştir. Mesela, İslam dinine göre günde 5 vakit kılınması gereken namazın, belirli vakitleri vardır.

Bu vakitler, güneşin doğumu ile başlar ve yine güneşin gün içerisinde değiştirdiği durumlara göre öğle, ikindi, akşam gibi çeşitli zaman dilimlerinde gerçekleşir. Bunun gibi duanın da etkili olmasını sağlayan bazı zaman dilimleri vardır. Örneğin, geceleyin sabah namazı vakti girmeden önce yapılan dualar, en etkili dualar olarak bilinirler. Bu vaktin daha da kıymetli olması için kişinin, önce yatıp sonra dua etmek için tekrar utanması gerekir. Yine de bu zaman aralıkları duanın yapılabilmesi ya da makbul olabilmesi için gereken tek şart değildir. İnancın ve inanarak dua etmenin kıymeti, her durumdan önce gelir.

Etkili ve kuvvetli dualar

Pek çok kişinin hayata dair istekleri ve erişmek istedikleri hedefler vardır. Dua Nedir Dualar Nasıl Yapılır sorusunu yanıtlarken duanın bir yakarış olduğu ve isteklerin ya da af dilemenin belirtildiğinden bahsetmiştik. Bu istek ve talepler doğrultusunda insanlar, çeşitli bahanelere yer verirler. Örneğin, Etkili aşk duası yapmak isteyen kişi sevdiği insanın kendisine karşılık vermesini diler. Bu dileğinin kabul görmesi için, elbette kişinin dua şartlarını yerine getirmesi gerekir. Yani, Etkili ve kuvvetli dualar ancak inanarak ve gerçekten dileyerek edilirler.

Bunun ile birlikte, Kuvvetli bağlama duası gibi insanın karşısındaki kişiyi kendisine aşık edecek kadar etkili dualar da bulunur. Bu dualar, genellikle farklı okunuş şekilleri olan ve uzun dualardır. Literatürde böyle bir duanın varlığı kesin olarak belirtilmese bile kara büyüde böyle duaların varlığından bahsedilir. Etki eden muhabbet duası ise yine, bu tarz dualar arasında yer alır. İslam inancına göre Kur’an-ı Kerim ‘de bulunmayan sözler ile yapılan duaların kabulü gerçekleşmez, başka bir değişle dua ederken Kur’an üzerinden ayetler ya da sözler ile duanızı güçlendirmek önemlidir.

Allah’ın isimlerinin kullanıldığı ve onun sıkça zikir edildiği dualar da yine makbul olması daha kuvvetli dualardır. Bu bağlamda Etkili ve kuvvetli dualar, Kur’an sözlerinin ya da ayetlerinin yer aldığı, Allah’ın sıkça zikir edildiği, kalpten inanılacak yapılan ve Allah’ın karşılık vereceğinin bilindiği dualardır. Böyle yapılan duaların kabul şansı daha fazladır.

Uzaktaki Kocamın Bağlanması İçin Dua yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir