Dua

Dua

Dua
Dua

Pek çok inanışta yaratıcı ile aralarında bir bağ kurabilmek için iletişime geçilir. Bu iletişime Dua denir. Yaratıcı ile olan bu iletişimde, onunla olan bağımız kuvvetlenir ve hu sırada ona karşı olan hislerimiz ile istek ve af taleplerimizi iletiriz.

Peki, Dua nedir? Dua ne zaman yapılır? Duanın kabul olması için mekan var mıdır? Dua ne zaman edilir? Dua nasıl edilir? Etkili Dua kaç günde tutar? Pek çok kişi tarafından merak edilen tüm bu soruları, sizler için tek bir yazıda birleştirdik. Merak ettiğiniz tüm detaylar için yazımızı okumaya devam ediniz. İşte, tüm sorular ve cevapları.

Dua nedir

Pek çok inanışta yer alan dua, İslam dininde de önemli bir yere sahiptir. Peki, Dua nedir? Yaratıcı ile kul arasındaki iletişim ağı olan dua, insanın yaratıcıya karşı duyduğu hisleri ve ondan istediği arzularını ifade ediş biçimidir. Duanın edilebilmesi için uygulanan pek çok farklı yöntem vardır.

Namaz kılmakta bir Dua yöntemi, aynı zamanda da bir ibadettir. Aslında Dua etmekte bir ibadettir. Yaratıcıya övgü dolu sözlerin yer aldığı dualar, ondan gerçekleşmesini talep ettiğimiz arzularla da doludur. Bu arzular affedilme talebi, bir mal, bir mertebe, herhangi istediğimiz bir şey olabilir. Bu anlamda Dua ederken söylenecek şeylerin bir sınırı yoktur.

Dua ne zaman yapılır

Dileklerimizin kabulü için ettiğimiz dualar, pek çok şekilde gerçekleşirler. Dua, onu eden ile yaratıcı arasındaki en büyük bağdır. Peki, Dua ne zaman yapılır? Bu sorunun net bir cevabı olmasa dahi, Dua etmek için tarihten bugüne bazı özel zamanlar oluşmuştur. Bunlar, genellikle doğa olayları ile özleşen zamanlardır. Örneğin, İslam dininde 5 vakit kılınan namaz, güneşim gün içindeki hareketlerine göre zaman dilimlerinde ayrılır. Bunun dışında gece edilen duanın, diğerlerinden daha makbul olduğu söylenir.

Duanın kabul olması için mekan

Geçmişten günümüze pek çok inanışta, kutsal kabul edilen ve dini mekanlar vardır. Dua etmek için de kullanılan bu mekanlar, İslam dinin de var olan mescit ya da camilere benzerler. Duanın kabul olması için mekan, aslında şart değildir. Çünkü duanın içinde olan en önemli şey, sizin yaratıcıya olan inanç, sevgi ve onun size karşılık vereceğini düşünmenizdir. Yani duanın kabul olması, bir mekana bağlı değildir. Yine de İslam dininde de kabul edilen, toplu hallerde ve mescitlerde yapılan ibadetlerin daha makbul olduğu, bir gerçektir.

Dua ne zaman edilir

Benzer şekilde bahsedilen bir diğer konu ise, duanın edileceği zaman ile alakalıdır. Dua, sizin yaratıcıya olan yakarışınız olarak ifade edilir. Dua ne zaman edilir sorusuna da bu yüzden net bir yanıt yoktur. Yakarış, içten gelen ve inanç dolu bir şeydir. Böylece Dua etmek, yürekten gelen her anda mümkün olabilen bir şeydir. Yine de daha önce de belirtildiği gibi saha saatlerinde yapılan dualar, Allah katında daha değerli dualardır. Herkes uyurken sizin kalkmanız ve Allah’a Dua etmeniz, diğerlerine göre daha değerli kabul edilir.

Dua nasıl edilir

Yaratıcıya olan yakarış, içten gelen bir şeydir. Dua, bu anlamda sizin yaratıcıya olan düşüncelerinizden oluşur. Peki, Dua nasıl edilir? Duanın içerisinde, Allah’a karşı sunulan övgü ve sevgi sözcükleri yer alır. Bu sözler, Kur’an ayetleri ile de tamamlanabilirler. Yani, bazı surelere de Dua içerisinde yer verebiliriz. Allah’a olan övgülerden, onun isimlerini kullanarak bahsetmek mümkündür.

Zira Allah’ın, bilinen pek çok övgü dolu ismi vardır. Duada yer alacak başka bir şey ise Allah’tan af dilenmek olacaktır. Yaptığımız yanlışlardan af dilemek ve onun karşısında aciz olduğumuzu göstermek, Allah katında değerlidir. Tabi ki dualarımızda gerçek olmasını istediğimiz dileklerle de yer vermek gerekir. Allah’ın onları gerçekleştireceğini bilmek ve bunu ondan dilemek, Allah katında çok değerlidir ve bu şekilde istenen dilekler, inşallah kabul olurlar.

Etkili Dua kaç günde tutar

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi dua, Allah’a olan yakarış olarak ifade edilir. Etkili Dua kaç günde tutar sorusuna tam bir yanıt olmamak ile birlikte, gönülden istenen tüm duaların kısa sürede gerçek olacağı bilinir. Etkili bir duanın temel şartı, onu gönülden istemek ve gerçek olacağına inanmaktır.

Evlilik Büyüsü Yapılışı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir